امنیت پرداخت اینترنتی

امروزه با توجه به محدودیت‌های زمانی و مکانی و در عین حال افزایش سرعت و دقت در روند تبادلات مالی به شکل الکترونیکی به نظر می‌رسد کاربران بیش از پیش تمایل دارند تا بسیاری از تبادلات مالی خود را به شکل الکترونیکی و به خصوص از طریق اینترنت انجام دهند و علاوه بر سرعت و دقت امنیت پرداخت اینترنتی آنها نیز تضمین شود.
یکی از بزرگ‌ترین موانع موجود بر سر راه توسعه تجارت الکترونیک امنیت مربوط به آن و تضمین ایمنی داد و ستد از طریق شبکه وب می‌باشد. اعتماد و اطمینان در تجارت الکترونیک به مرور در طی سال‌ها با پیشرفت فناوری مربوط به امور امنیتی افزایش یافته اما طبیعی است با ورود به دنیای مدرن ارتباطات و اینترنت خطرات و تهدیدات مهاجمان که با بکارگیری روش‌های گوناگون در صدد ایجاد اختلال و یا وارد آوردن صدمه به اطلاعات هستند همواره وجود داشته است و از این پس نیز خواهد داشت.

طبق آخرین آمار ارائه شده توسط مقام‌های قضایی، در بازار تجارت الکترونیک ایران درصد ارتکاب جرایم رایانه ای طی ۶ سال گذشته افزایش ۹۰۰ درصدی را تجربه کرده و این موضوع نشان می‌دهد که کاربران اینترنت ایران به چه میزان باید آگاهانه عمل نمایند تا از گزند کلاهبرداران اینترنتی در امان باشند.

زیبال به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین ارائه دهندگان درگاه پرداخت اینترنتی در کشور، بر خود وظیفه دانست تا نکات مهم امنیتی در حوزه امنیت درگاه پرداخت اینترنتی را به اطلاع کاربران برساند و تجربه یک پرداخت اینترنتی امن را برای آن‌ها فراهم آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات درگاه پرداخت اینترنتی زیبال، اینجا کلیک کنید.

امنیت درگاه پرداخت اینترنتی

امنیت درگاه پرداخت اینترنتی

 امنیت پرداخت اینترنتی در یک سایت تجاری

 1. دارنده کارت درخواست پرداخت وجه از طریق درگاه پرداخت اینترنتی را می‌نماید.
 2. درخواست پرداخت مورد نظر به وب سرویس بانک منتقل می‌شود.
 3. اطلاعات کارت وارد بانک می‌شود پس از احراز هویت تاییده به درگاه پرداخت اینترنتی بازمی‌گردد و پول از حساب دارنده کارت کم می‌شود.
 4. سپس سایت پذیرنده درخواست استعلام تراکنش را برای سایت بانک ارسال می‌نماید.
 5. در نهایت پس از تایید انجام تراکنش مبلغ وجه به حساب پذیرنده واریز می‌شود.

امنیت پرداخت‌ اینترنتی

 • رمز اینترنتی خود را به صورت دوره‌ای تغییر دهید.
 • در صورت انجام انتقال وجه و پرداخت اینترنتی برروی حساب خود در مرورگرهای اینترنت گزینه به خاطرسپردن رمز را انتخاب نكنید. این گزینه با نام كلی Remember Password  شناخته می‌شود.
 • برای ارسال اطلاعات حساس خود از پست الكترونیكی استفاده ننمایید.
 • همواره سعی كنید برای ورود رمز خود از امكان Virtual Keyboard بجای كیبورد فیزیكی كامپیوتر استفاده كنید. این امكان در سیستم عامل ویندوز و همچنین در برخی از سایت‌های پرداخت آنلاین وجود دارد.
 • شناسه عبور و رمز خود را بر روی كامپیوترهای خارج از اختیار و كنترل خود وارد نكنید.
 • هنگام ورود به وب سایت‌ها به ویژه وب سایت‌هایی كه در آن اطلاعات محرمانه وارد می‌گردد، آدرس سایت مورد بازدید را در كادر نوار آدرس كنترل نمایید. بسیاری از كلاهبردارهای اینترنتی به واسطه استفاده از سایت‌های جعلی و مشابه، جهت دریافت اطلاعات حساس كابران رخ می‌دهد.
 • در صفحاتی كه سایت مورد بازدید از شما درخواست ورود شماره کارت، رمز کارت، رمز دوم و CVV2 می‌نماید، حتماً مطمئن شوید كه از پروتكل SSL استفاده شده است. بدین منظور آدرس صفحه می‌بایست با عبارت https به جای http آغاز گردد.
 • همواره از نرم افزارهای آنتی ویروس معتبر و بروز شده استفاده نمایید.
 • سیستم عامل كامپیوتر خود را همواره به روزرسانی كرده و آخرین وصله‌های امنیتی (Patch) را دریافت نمایید.
 • در صورتی كه احتمال وجود برنامه‌های مخرب را بر روی كامپیوتر خود می‌دهید از انجام هرگونه تراكنش مالی آنلاین خودداری نمایید.
 • پس از انجام كار مورد نیاز در وب سایت‌هایی كه نیاز به رمز ورود دارند، به طور كامل Log out كنید.
 • به مطالب نوشته شده در پنجره‌هایی كه اتوماتیك نمایش داده می‌شوند توجه نموده و بلافاصله بر روی Ok یا Yes كلیك نكنید. بسیاری از برنامه‌های مخرب به همین شیوه بر روی كامپیوترها نصب می‌گردند.
 • ایمیل‌های دریافتی از منابع ناشناس را باز نكنید. به لینك‌های ارائه شده در ایمیل‌ها اعتماد ننمایید، به عنوان نمونه بانك‌ها و موسسات اعتباری هیچ گاه از طریق نامه‌های الكترونیكی اطلاعات محرمانه شما را درخواست نمی‌كنند. بنابراین هرگاه در صندوق پستی خود نامه‌هایی از این دست را مشاهده كردید به سرعت آن را حذف كنید. از داده‌های حساس خود نسخه پشتیبان تهیه نموده و در جایی امن نگهداری كنید.
لطفا زیبال را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: