نگاهی کلی بر ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال با هدف افزایش امنیت تراکنش‌های مالی بوجود آمده اند. ارز دیجیتال به شما کمک می‌کند به صورت آنلاین به تراکنش‌های مالی بپردازید اما برخلاف اسکناس، وجود فیزیکی ندارند و درواقع هر ارز دیجیتال کدی است که فقط بصورت آنلاین وجود دارد.

برای استفاده از ارز های دیجیتال نیازی به کسب اجازه یا مدرک ندارید به عبارتی دیگر نیاز نیست به بانک بروید ثبت نام کنید هویت شما تایید شود و یک سری مراحل خسته کننده را پشت سر بگذارید. در سیستم ارز دیجیتال هویت افراد نامشخص است هر فرد تنها با یک کد نمایش داده می‌شود و این افراد شبکه هستند که معاملات را تایید می‌کنند و هیچ سیستم مرکزی مالی برای کنترل در این میان وجود ندارد.

پیدایش ارزهای دیجیتال

با رشد چشمگیر فناوری در دهه ۹۰ میلادی سیستم‌های بسیاری در جهت خلق ارز دیجیتال پدید آمدند اما به دلایلی موفق نبودند زیرا همه این سیستم‌ها از یک رویکرد شخص ثالث معتمد استفاده می‌کردند. به خاطر عدم موفقیت این شرکت‌ها در دهه ۹۰ سال‌ها مسئله ارز دیجیتال به فراموشی سپرده شد.

ارزهای دیجیتال از بیت کوین تا امروز

در سال ۲۰۰۹ برنامه نویس یا گروهی از برنامه نویسان تحت عنوان ساتوشی ناکاموتو ارز دیجیتال بیت کوین را معرفی کرد. وجه متمایز اصلی این ارز دیجیتال با ارزهای دیجیتال قبلی در سیستم کاملا غیرمتمرکز آن بود. یعنی هیچ سرور و مقام نظارتی واحدی برآن نظارت ندارد به عبارتی یک سیستم همتا به همتا برای اشتراک فایل هاست (سیستم بلاک چین) در یک شبکه ارز رمزی تنها ماینرها می‌توانند تراکنش‌ها را با حل یک پازل ارز رمزی تایید کنند. آن‌ها تراکنش‌ها را می‌گیرند و در شبکه پخش می‌کنند. سپس، هر گره از شبکه آن را به سامانه داده‌ها اضافه می‌کند. وقتی تراکنش تایید شد غیر قابل جعل و بازگشت می‌شود و ماینرها پاداش و هزینه‌های تراکنش دریافت می کند. در یک شبکه ارز رمزی تنها ماینرها می‌توانند تراکنش‌ها را با حل یک پازل ارز رمزی تایید کنند.

همانطور که گفته شد به علت عدم وجود سیستم مرکزی مانند بانک برای تایید تراکنش‌ها سرعت تراکنش‌ها افزایش می‌یابد و همچنین دیگر کارمزدی کسر نمی‌شود.

معاملات در این سیستم به صورت آنی انجام می‌شود زیرا که تایید شدن تراکنش‌های مالی توسط اعضا نهایتا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

امنیت در ارزهای دیجیتال

پیدایش ارزهای دیجیتال بر پایه رمزنگاری‌های دیجیتال‌اند لذا امنیت بسیار بالایی دارند. رمزنگاری‌های بسیار قوی و عددهای طولانی‌ای که در آن به کار رفته است، احتمال هک کردن سیستم و جعل کردن ارزها را به صفر می‌رساند.

در سیستم ارز دیجیتال پس از تایید شدن یک معامله این معامله غیر قابل برگشت خواهد شد یعنی اگر ارزی را به حساب دیگری واریز گردید، امکان برگشت آن نه توسط شما نه هیچ نهاد دیگری وجود ندارد.

عرضه ارز دیجیتال محدود است به عبارتی حجم پول در جامعه کنترل شده و از ایجاد تورم به علت افزایش عرضه پول ممانعت می‌شود برای مثال عرضه پول بیت کوین ۲۱ میلیون بیت کوین است.

قیمت ارزهای دیجیتال ممکن است نوسانات بسیار زیادی داشته باشد چرا که این قیمت براساس میزان عرضه و تقاضای آن تعیین می شود یعنی اگر در دوره‌ای تقاضای مردم برای خرید یک نوع ارز دیجیتال کم بشود، قیمت آن به شدت افت خواهد کرد.

اهمیت پیدایش ارزهای دیجیتال

از زمان پیدایش ارزهای دیجیتال تا به امروز، استفاده از آن‌ها به پدیده‌ای جهانی تبدیل شده است که بیشتر مردم آن را می شناسند و یا حداقل نامش را شنیده‌اند. همچنین بانک‌ها، دولت‌ها و موسسات مالی نیز به اهمیت آن پی برده‌اند و بسیاری از افراد بر این باور هستند که ارزهای رمزی داغ‌ترین فرصت سرمایه گذاری حال حاضر هستند. در واقع افراد زیادی هستند که از زمان پیدایش ارزهای دیجیتال مخصوصا با سرمایه گذاری در خرید و فروش بیت کوین میلیاردر شده‌اند. اما باید به این نکته توجه کرد که ارز دیجیتال یک ارز نیمه رسمی است به عبارتی ریسک سرمایه گذاری بر آن‌ها بسیار بالا است.

انواع ارزهای دیجیتال

انواع ارزهای دیجیتال

انواع ارزهای دیجیتال

صرف نظر از بیت کوین، ارزهای دیجیتال فراوانی در بازار وجود دارند که با دو دسته عمومی (Public) و خصوصی (Private) تقسیم بندی می‌گردند. تفاوت این دو نوع ارز در این است که ارزهای خصوصی از آن‌ها توسط شرکت‌ها جهت استفاده شخصی یا درون سازمانی تولید شده‌‌اند اما ارزهای عمومی جهت خرید و فروش در صرافی‌های دیجیتال قابل دسترس می‌باشند. جهت آشنایی با کوین‌های دیجیتال چند نمونه‌ از آن‌ها را در پایین معرفی نمودیم.

  • اتریوم (Ethereum)

اتریوم در اصل دومین ارز دیجیتال پلتفرم بزرگ بازار با هدف هوشمند سازی فرآیندها، رسما در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۱۵ توسط جوان ۲۳ ساله روسی، ویتالیک بوترین معرفی شد. در ساده‌ترین جمله، اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فن آوری بلاک چین است که توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های غیر متمرکز خود را روی آن پیاده سازی کنند.

  • لایت کوین (Litecoin)

چیزی که آیوتا را از بیت کوین متفاوت می‌کند، عدم نیاز به استخراج در آن است؛ به دلیل این که آیوتا به طور کامل غیرمتمرکز است. به زبان ساده‌تر، انجام تراکنش در شبکه آن برای همه رایگان است و کارمزدی ندارد و به علاوه محدودیتی هم برای تعداد تراکنش‌هایی که در محدوده زمانی می‌تواند پردازش شود وجود ندارد. به جای طراحی مبتنی بر بلاک چین در آیوتا از پلتفرمی به نام تنگل استفاده شده است.

  • ریپل (Ripple)

شبکه پرداخت ریپل (RippleNet) و ارز دیجیتال ریپل (Ripple XRP) در سال ۲۰۱۲ معرفی شدند. ریپل نت به بانک‌ها و موسسات اعتباری متصل می‌شوند و انتقال پول یا سایر دارایی‌ها را می‌توان در بستر شبکه انجام داد. تمام تراکنش‌ها در دفتر غیر مترکز ریپل (XRP Ledger) ثبت می‌گردند.

  • مید سیف (Maidsafe)

  • سایا کوین (Siacoin)

  • دش (Dash)

  • آیوتا (IOTA)

  • مونرو (Monero)

 

لطفا زیبال را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: