پرداخت‌ در محل زیبال (COD) ، پاسخی به چالش‌های پرداخت‌ درمحل کسب‌ و کارها

‌امروزه با بهبود زیرساخت‌ های پرداخت آنلاین در کشور، سیستم پرداخت در محل ( COD ) در حال رشد می‌‌باشد. طبق آمار بیش از ۵۰ درصد سفارش‌های فروشگاه‌های اینترنتی، در محل پرداخت می‌شوند، بنابراین در نظر نگرفتن این نوع از پرداخت‌ها غیرممکن به‌نظر می‌رسد.

پرداخت در محل مطلوب مشتری است اما چالش های قابل توجهی را نیز برای کسب و کار ها به وجود می آورد. برخی از این چالش ها عبارتند از:

 1. امکان بروز خطای انسانی: ورود اشتباه مبالغ توسط پیک‌ها باعث می‌گردد علاوه بر از بین رفتن اعتماد مشتری، سیستم مالی نیز انرژی زیادی جهت حل این مشکل صرف کند.
 2. درگیری واحد انبارداری و موزعین: بازگرداندن رسیدهای تراکنش دستگاه کارتخوان و ارجاع به واحد انبار داری و حسابداری، جهت رفع مغایرت‌های احتمالی و تایید تراکنش‌ها.
 3. ایجاد سربار حسابداری: نیرو انسانی فعال‌ در بخش حسابداری همواره یکی از شلوغ‌ترین و در عین حال حساس‌ترین بخش‌های شرکت‌های بزرگ می‌باشد. لذا استفاده از یک سیستم سنتی جهت انجام امور حسابداری، علاوه بر امکان وقوع خطای انسانی در این بخش، می‌تواند تاثیر مستقیم در بهره‌وری کلی مجموعه داشته باشد
 4. وجود اسکناس: صرف نظر از مسائل بهداشتی در هنگام استفاده از پول‌های کاغذی، مدیریت این گونه پرداخت‌ها همواره یکی از چالش‌های کسب و کارهای اینترنتی بوده است.
 5. هزینه‌بر بودن دستگاه‌های کارتخوان: امروزه بسیاری از شرکت‌های PSP و بانک‌ها در تامین دستگاه‌های پوز در تعداد بالا، با محدودیت‌های قابل توجهی مواجه هستند. شرکت زیبال برای مشتریانی که پلتفرم آنلاین فروش دارند، دستگاه کارتخوان رایگان فراهم می‌آورد.
 6. عدم امکان تسهیم مبالغ: اکثر کسب‌ و کارهای موجود در حال کار با تامین‌کننده/پخش‌کنندگانی می‌باشند و مبالغ دریافتی آنان از مشتریان می‌بایست بین چندین ذ‌ی‌نفع پخش شود که این کار در حال حاضر به‌ صورت سنتی و با استفاده از نیروهای حسابداری (با امکان خطا و بروز تاخیر) رخ می‌دهد.

 

زیبال با ارائه‌ محصول پرداخت‌ در محل خود، قدم در حل چالش‌های پرداخت‌ در محل کسب‌ و کارهای اینترنتی نهاده‌ است. خدمات این پلتفرم جامع پرداختی در این حوزه را می‌توان به بخش‌های زیر طبقه بندی نمود.

 

خدمات سیستم پرداخت در محل (COD) زیبال

 

عدم نیاز به ورود مبالغ در سیستم پرداخت در محل (COD)

با استفاده از محصول پرداخت‌ در محل زیبال و جهت جلوگیری از بروز خطاهای انسانی مبلغ بر روی دستگاه کارت‌ خوان وارد نمی‌شود؛ بلکه به سه شیوه‌ زیر، بر روی دستگاه POS نمایان می‌گردد:

 1. ورود شناسه زیبال
 2. اسکن بارکد
 3. ارتباط بین برنامه ای

اطلاع از پرداخت‌های موفقیت‌آمیز در سیستم پرداخت در محل (COD)

زیبال از تمامی پرداخت‌های انجام شده به صورت موفقیت‌ آمیز، مطلع می‌شود و اطلاعات دقیق پرداخت (نظیر شماره مرجع، تاریخ پرداخت، شماره پیگیری، ارقام مجاز شماره کارت و …) را به‌صورت آنی به پذیرنده ارسال می‌نماید.

 

تسهیم مبالغ دریافتی

پذیرندگان می‌توانند به‌ازای هر سفارش، اطلاعات تسهیم آن (شماره شبای ذی‌نفع‌ها به همراه مبلغ سهم (و یا درصد سهم) آن‌ها را نیز به زیبال ارسال نمایند تا عمل تسهیم به‌صورت خودکار و در چرخه‌ سیستم پایا بانکی انجام گیرد.

اطلاعات تسویه، وضعیت کیف‌پول‌ها و وضعیت تمامی سفارش‌ها هم در پنل پذیرندگان و هم به‌صورت وب‌سرویس در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

 

دستگاه‌های کارت‌خوان سیار رایگان

لازم به ذکر است تمامی دستگاه‌های کارت‌خوان زیبال در هر تعداد به‌صورت رایگان و در قالب یک قرارداد در اختیار پذیرندگان قرار می‌گیرد.

انواع مختلف کارت‌خوان‌های سیار زیبال را می‌توانید از اینجا مشاهده نمایید.

 

یکپارچگی سامانه‌ پرداختی اعم از پرداخت در محل (COD) و درگاه پرداخت اینترنتی

درصورت استفاده‌ی همزمان پذیرندگان از محصول پرداخت‌درمحل و درگاه پرداخت اینترنتی زیبال، امکان اتصال آن‌ها به یک کیف‌ پول مجازی (آنلاین) واحد و انجام یکپارچه تسویه‌ها و مشاهده‌ تمامی گزارشات به‌صورت یکپارچه ممکن می‌باشد.

این محصول مناسب تمام کسب‌ و کارهای استفاده‌کننده از دستگاه کارتخوان سیار به خصوص موارد زیر می‌باشد:

 • تمامی فروشگاه‌های اینترنتی
 • شرکت‌های لجستیک و حمل‌ و نقل 
 • شرکت‌های پخش مویرگی 

جهت استفاده و مشاهده مستندات فنی این محصول پرداخت در محل ثبت‌نام کنید.

 

لطفا زیبال را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: