مقدمه ای بر Wealthtech

فناوری‌های رفاهی (سرمایه‌ای) یا Wealthcares شاخه‌ای از فین تک هستند که تمرکز اصلی آن‌ها بر روی ارائه روش‌هایی برای بهبود مدیریت سرمایه و تخصیص پول در بازار بورس و فرابورس است. طبق گزارشی که در مجله Fintech Global منتشر شده، تعداد شرکت‌های وارد شده در این حوزه در سال ۲۰۱۷ به صورت چشمگیری افزایش داشته و گردش مالی کلی Wealthtech به بیش از ۲٫۵ میلیون دلار رسیده است.

ولث تک

هدف اصلی این شرکت‌ها ورود به جنبه‌های مختلف بازارهای بورس برای مدیرت بهتر فرآیندهای مالی در سرتاسر دنیاست. مجموعه‌های فعال در حوزه Wealthtech سعی دارند با فراهم آوردن نیاز مشتریان مختلف و در کنار آن دریافت سود تراکنشی پایین‌تر نسبت به روش‌های سنتی، بازار خود را توسعه دهند.

شرکت‌های Wealthtech از بهترین و به روزترین فناوری‌های دنیا مانند هوش مصنوعی و کلان داده (Big Data) استفاده می‌کنند تا بتوانند جایگزین شیوه‌های قدیمی باشند.

شرکت‌های فعال در این حوزه در حال پیشرفت ابزارهایی برای مدیریت سرمایه و سهام‌های بورس هستند. این خدمات شامل راهکارها و پلتفرم‌های نوین از جمله خرید و فروش ارز یا سهام شرکت‌های خارجی به صورت آنلاین و سیستم‌های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک مشاوره (robo-advisors) می‌شود. بازار هدف استارت آپ‌های Wealthtech نیز تمام پلتفرم‌های سرمایه گذاری و بسترهای مختلف فروشگاهی یا مشاوره‌ای هستند.

خدمات WealthTech را می‌توان به چندین زیر شاخه تقسیم بندی کرد:

  • سیستم اتوماتیک مشاوره (Robo-Advisor)

این سرویس در اصل یک مشاور دیجیتال در حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری است که با استفاده از اطلاعات بازار، سعی می‌کند سریع‌ترین و بهترین پیشنهادات در حوزه مدیریت مالی را (بدون دخالت انسان) در اختیار کاربرانش بگذارد. نرم افزارهای آنلاین Robo-advisor با استفاده ازالگوریتم‌های مختلف و با در نظر گرفتن اهداف و میزان ریسکی که مشتری می‌تواند تحمل کنند، اقدام به ارائه پرتفولیوهایی متناسب با نیازهای افراد می‌نماید.

سیستم اتوماتیک مشاوره

Mesitis، Bambu و Stash Away چند نمونه خارجی چنین مشاوران مجازی هستند. کاربران ایرانی نیز می‌تواند از قابلیت‌های استارت آپ “بیلیونر” برای این مورد بهره مند گردند.

  • سیستم اتوماتیک قسط بندی (Robo-Retirement)

این سیستم اتوماتیک در کنار Robo-Advisor قرار گرفته و می‌تواند اقساط حساب‌های کاربران را با استفاده از الگوریتم‌های مختلف مدیریت کند. بر خلاف سیستم رایج برنامه ریزی و حسابداری معمول، ربات‌ها توانایی ایجاد پلتفرمی دیجیتال جهت ساخت یک پرتفولیو اختصاص منابع و واریز قسط را دارند. تمام استراتژی‌های مدیریت دارایی توسط پلن‌های ارائه شده توسط مشتریان، به وسیله کامپیوتر ساخته شده و منتشر می‌گردد.

در ایالات متحده آمریکا شرکت‌های فراوانی در حال ارائه این سرویس هستند که می‌توان به United Income و RobustWealth اشاره داشت.

 

  • سرمایه گذاری خرد (Micro-Investing)

سیستم سرمایه گذاری کوچک به مردم کمک می‌کند تا بتوانند پول خود را هرچند به میزان کم، در زمینه‌های مختلف سرمایه گذاری کنند. مزیت چنین سیستم‌هایی این است که امکان سود کم اما به صورت بلند مدت را به کاربران می‌دهند. برای استفاده از چنین برنامه‌هایی تنها لازم است مبلغ کمی (حدود ۱ دلار) پرداخت کنید و نیاز به صرف هزینه جهت بهره گیری از پلن‌های مختلف مدیریتی نیستید.

Stash از نام آشناترین اپلیکیشن‌هایی است که کاربر می‌تواند با تنها ۵ دلار، شروع به سرمایه گذاری کند. همچنین افراد در هنگام تمایل به افزایش سرمایه خود، با مشاوره‌هایی که به صورت رایگان در اختیارشان قرار می‌گیرد، می‌توانند مسیر بهتر و پرسودتری را انتخاب کنند.

صندوق سرمایه گذاری

 

  • کارگزاری دیجیتالی (Digital Brokerage)

کارگزاری‌های دیجیتال، پلتفرم‌های آنلاین یا ابزارهای نرم افزاری هستند که هدفشان ساده سازی دسترسی به اتفاقات و اطلاعات بازار سهام است. چنین مجموعه‌هایی توانسته‌اند مدلی موفق در  تجارت عمومی (نوعی از روش‌های تجارتی که در آن سرمایه گذاران می‌توانند استراتژی افراد خبره را دنبال کنند و نظرات خود را به اشتراک بگذارند) را اجرا نمایند. نرم افزارهایی مانند eToro این امکان را به کاربران تازه وارد خود می‌دهند تا رفتار بازرگانان کهنه کار را کپی کنند و یک سرمایه گذاری کم ریسک و پر سود را تجربه کنند. نرم افزارهای رهاورد ۳۶۵ نیز نمونه خوبی برای کاربران ایرانی است که اطلاعاتی در خصوص سهام و میزان عرضه و تقاضا را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

کارگزاری آنلاین

  • ابزارهای سرمایه گذاری (Investing Tools)

این بخش از WealthTech شامل نرم افزارها و سرویس‌های مختلفی می‌شود که قابلیت تحقیق، مقایسه و دسترسی به دستورالعمل‌ها و مشاوره‌ها را فراهم می‌آورد. در سنگاپور که یکی از کشورهای فعال در حوزه‌های مختلف فین تک است، برنامه‌های رایگانی مانند Call Levels اطلاعات بازار بورس و فرابورس را لحظه به لحظه با اطلاع کاربران‌شان می‌رسانند. پلتفرم‌هایی مانند  WEALTH نیز وجود دارند که به صورت MarketPlace و با استفاده از ابزارهای ارتباطی، به مشتریان کمک می‌کنند تا محصولی متناسب با نیازها و علایق خود پیدا کرده و آن را خریداری نمایند.

  • مدیریت پرتفولیو (Portfolio Management)

راه حل‌های مدیریت پرتفولیو، در اصل پلیتفرمی هستند که به سرمایه گذاران و مشاورین مالی کمک می‌کنند تا تمام اطلاعات مربوط به پرتفولیوهای سرمایه گذاری خود را تحت یک قالب واحد مدیریت کنند. یکی از شناخته شده‌ترین استارت آپ‌ها در این حوزه Eigencat نام دارد که توسط دانشجویان دانشگاه سنگاپور ساخته شده است. این نرم افزار با ارائه اطلاعات و تجزیه تحلیل‌هایی دقیق در خصوص ریسک سرمایه گذاری و نحوه سود دهی، برای تمام طبقه بندی‌های دارایی اعم از پول، سهام خریداری شده در بورس و سود بانکی به مشتریان کمک می‌کند تا سرمایه خود را به راحت‌ترین روش ممکن مدیریت کنند.

پورتفوی

  • سرویس‌های نرم افزاری مالی (Financial Services Software)

نرم افزارهای مالی به جز جدایی ناپذیر سرویس‌های مالی در کمپانی‌های بزرگ بدل گشته‌اند. شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند با ارائه ابزارهایی جداگانه (بسته به نیاز مشتریان و میزان سرمایه کمپانی‌ها) مشتریان را در مدیریت بهتر سرمایه به صورت دیجیتال و تجزیه تحلیل راهکارهای سرمایه گذاری یاری می‌کنند. نرم افزارهای واسط مالی همانند Plaid Technologies از جمله  مجموعه شرکت هایی هستند که به صورت متمرکز بر روی سرویس B2B کار می‌کنند. ارتباط حساب‌های بانکی شرکت‌ها با اپلیکیشن‌های مالی در یک بستر امن از سایر خدماتی است که نرم افزارهای مالی در اختیار مشتریان می‌گذارند. چنین نرم افزارهایی به صورت گسترده در کشور ما توسط بسیاری از کمپانی‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لطفا زیبال را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: