معرفی بیت کوین به زبان ساده

این روزها کمتر کسی است که اسم کریپتوکرنسی و به طور خاص بیت کوین را نشنیده باشد. اما به راستی ارزهای دیجیتالی به چه دلیلی به وجود آمدند و چطور توانستند در مدت زمانی کوتاه، توجه همگان را به خود جلب کنند. در این مقاله سعی داریم تعریفی ساده‌ای از ماهیت این پدیده و نحوه ورود به بازار آن  ارائه دهیم.

 • بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتالی در حوزه انجام پرداخت است که تراکنش‌ها را وارد شبکه‌‌ای می‌کند که تمام اتفاقات در آن بدون نیاز به واسطه‌ها انجام می‌پذیرد. در نتیجه این اقدام، برای انجام تراکنش‌ها نیازی به نهادهای متمرکز مانند بانک یا موسسات مالی دیگری وجود ندارد. تفاوت اصلی بیت کوین با ارزهای سنتی قرار گیری آن برروی یک پایگاه داده غیر متمرکز تحت عنوان بلاک چین است. در این شبکه، کاربران سیستم‌های استخراج و یا کامپیوترهای خود را در اختیار شبکه‌ای (که به اصطلاح به آن استخر گفته می‌شود) قرار می‌دهند تا محاسبات ریاضی مخصوصی برای انجام تراکنش‌ها و ثبت آن‌ها در بلاک چین روی آن‌ها صورت گیرد که در ازای آن بیت کوین‌های تولید شده در این فرایند تحت عنوان پاداش (work proof) توسط کاربران دریافت می‌شود. این کاربران را ماینر یا استخراج کننده می‌نامند. ماینرها برای تایید هر بلاک در حال حاضر ۱۲٫۵ بیت کوین پاداش دریافت می‌کنند.

 • چرا بیت کوین‌ها دارای ارزش هستند؟

در پروتکل مشخص شده این ارز، تعداد بیت کوین‌ها به ۲۱ میلیون محدود شده است به عبارتی وقتی تعداد بیت کوین‌ها به ۲۱ میلیون واحد برسد، تولید این ارزهای دیجیتال متوقف خواهد شد. پس از وقوع چنین وضعیتی، این ارز در کسب و کارهای مختلف به گردش می‌افتد. ورود این ارز به بازار، موجب جلوگیری از مالیات تورمی در این نوع کرپتوکرنسی می‌شود زیرا دیگر امکان تولید و افزایش حجم در عرضه بیت کوین وجود نخواهد داشت. یکی از دلایل رشد بیت کوین کمیاب بودن آن است؛ از آنجایی که عرضه و تقاضا با هم ارتباط معکوس دارند، هر چقدر به انتها تولیدات این ارز نزدیک شویم این انتظار منطقی وجود دارد که قیمت آن افزایش یابد. بیت کوین، ویژگی‌ها و کاربردهای بی نظیری دارد و از منظر کمیاب بودن و نیاز به انرژی فراوان به منظور استخراج، می‌توان تشابه‌هایی بین طلا و بیت کوین قائل شد. البته این موضوع مبرهن است که استخراج طلا نیاز به انرژی مکانیکی و ماینینگ نیازمند انرژی الکتریکی می‌باشد. از آن جایی که این ارز هم اکنون دارای ارزش فراوانی بوده و همچنین با توجه به اینکه با گذشت زمان و افزایش تعداد تراکنش‌ها در بستر بیت کوین، استخراج آن سخت‌تر و سخت‌تر خواهد شد،کارشناسان پیش بینی میکنند که روند افزایشی قیمت این ارز دیجیتال در آینده‌ای نه چندان دور، دوباره از سر گرفته شود.

 •  ساتوشی چیست؟

ساتوشی، کوچکترین واحد بیت‌کوین است و از نام ساتوشی ناکاموتو (ایجادکننده احتمالی بیت‌کوین) برگرفته شده است. هر بیت‌کوین می‌تواند به ۱۰۰ میلیون واحد تقسیم شود که هر کدام از این واحدها ساتوشی نام دارد و مساوی ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت‌کوین است.

بیت کوین - ساتوشی

بیت کوین – ساتوشی

 • راه‌های تهیه بیت کوین
 1. استفاده از روش پرداخت بیت کوین و فروش کالا و خدمات به افراد دیگر
 2. دریافت بیت کوین به عنوان دستمزد یک فعالیت
 3. خرید از صرافی‌ها و مبادله گرهای آنلاین
 4. مبادله مستقیم
 5. استخراج بیت کوین
 • اقداماتی که برای خرید بیت کوین باید انجام دهید

در ابتدا باید یک کیف پول یا والت جهت نگهداری این ارز خریداری شده تهیه کنید. گام بعدی مراجعه به صرافی‌ها یا سایت‌های فروش و احراز هویت برای خرید  است. سایت جهانی “لوکال بیت‌کوینز” میزبان خریداران و فروشندگان ایرانی نیز هست. فروشندگان و خریداران ارزهای دیجیتال از سراسر جهان، می‌توانند در این سایت ثبت نام و بیت کوین‌هایشان را با یکدیگر معامله کنند. در سایت “لوکال بیت کوینز” از روش‌های مختلفی برای پرداخت می‌توانید استفاده کنید:

 • پی پال
 • پرداخت با پول نقد (کارت به کارت یا پرداخت از درگاه شخصی فروشنده)
 • وب مانی (Webmoney)
 • پرداخت با ایمیل
 • اثرات بیت کوین و پول خصوصی

انتقال بیت‌کوین تنها معادل انتقال یک کد است و هزینه چندانی ایجاد نمی‌کند. این مسئله باعث شکل‌گیری کسب‌وکارهای B2B، B2C، C2C با فرکانس بالا می‌شود که به عبارتی می تواند موجب رونق کسب و کارهای آنلاین شود. همچنین برای سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار استفاده از بیت‌کوین کار را بسیار ساده تر و راحت تر می‌کند.بسیاری از محققین اقتصادی، بیت کوین را پایه گذار آزادی در تمام زمینه ها می دانند. آن ها معتقدند وقتی پول خصوصی شود و شبکه پولی بدون اشتباه در اختیار مردم باشد، بقیه مراحل آزادی هم خود به خود طی خواهد شد.

 

لطفا زیبال را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: