دستگاه کارت خوان سیار چیست؟

دستگاه کارت خوان سیار نوعی از پایانه‌های فروش است (که با نام دستگاه‌های کارتخوان نیز شناخته می‌شوند) که با استفاده از آن پول از حساب خریدار به حساب فروشنده منتقل می‌گردد. تمام این مراحل طی چند ثانیه تمام می‌شود و پس از آن دستگاه ۲ رسید تایید یکی مربوط به خریدار و دیگری مخصوص فروشنده می‌دهد. البته این تنها کاربرد دستگاه‌ کارت خوان نیست و این دستگاه‌ خدمات دیگری چون پرداخت قبوض، شارژ سیم کارت، اعلام موجودی، دریافت صورتحساب، امکان انصراف از خرید و گزارش روزانه را نیز فراهم می‌کند.

افزون بر مواردی که اشاره شد، در پرتو استفاده از دستگاه‌های کارتخوان حجم عمده‌ای از مراجعات فیزیکی به شعب بانک که خود می‌تواند مشکلاتی نظیر ترافیک شهری،‌ آلودگی هوا، خستگی و … را ایجاد کند، کاهش می‌یابد.  خدمات سامانه تلفن همراه به شبکه بانکی متصل شده و تراکنش را با استفاده از سرویس‌های بستر GPRS انجام می‌دهد. در این گونه پایانه‌ها با قراردادن یک عدد سیم کارت امکان انجام تراکنش مهیا می‌باشد.

بیشترین کاربرد دستگاه کارت خوان سیار در چه کسب و کارهایی است؟

 • درفروشگاه‌های اینترنتی که سیستم پرداخت در محل (Cash of Delivery) دارند
 • در سیستم‌های توزیع مویرگی یا شرکت‌های پخش
 • در محل‌هایی که دسترسی به سایر خطوط ارتباطی مخابرات به سهولت امکان‌پذیر نیست

چگونه می‌توان یک دستگاه کارت خوان سیار دریافت نمود؟

جهت دریافت یک دستگاه کارتخوان می‌توانید با شرکت ارایه دهنده خدمات پرداخت (PSP) که اطلاعات آن‌ها از طریق بخش پیوندهای سایت شاپرک موجود می‌باشد تماس حاصل نمایید. علاوه بر این، با ثبت درخواست از طریق وب سایت شرکت‌های ارایه دهنده خدمات پرداخت و  همچنین شرکت‌های پرداخت یار (مورد تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی) قادر هستید اقدام به دریافت دستگاه کارت خوان سیار نمایید.

دستگاه کارت خوان سیار زیبال

امروزه تمایل مشتریان به پرداخت مبلغ بعد از دریافت محصول افزایش پیدا کرده است. لذا نیاز به دستگاه‌ کارتخوان سیار بیش از پیش احساس می شود. زیبال ارائه دهنده دستگاه‌ کارت خوان سیار با قابلیت‌های کاربردی از جمله:

 • اتصال دستگاه‌ کارت خوان سیار به سایت یا نرم افزار حسابداری موردنظر از طریق API
 • تسهیم وجه به حساب چندین ذی نفع به صورت آنی درست در لحظه انجام پرداخت بر روی دستگاه کارت خوان سیار
 • ایجاد دسترسی بر تمامی تراکنش‌های انجام شده بر روی دستگاه کارت خوان سیار در قالب پنل شخصی
 • انجام مغایرت یابی بانکی به صورت آنی

توانسته نیاز مشتریان خود را در سرویس پرداخت در محل برآورده کرده و فرآیند پرداخت را بر روی دستگاه‌ کارتخوان سیار بهبود دهد.

دستگاه کارت‌خوان سیار جیبی (MPOS)

فراگیر شدن تلفن‌های هوشمند و گسترش استفاده از اینترنت همراه و همچنین افزایش روش‌های پرداخت الکترونیکی باعث شده است که صنعت پرداخت هر روز محصولات تازه‌تری را به بازار ارائه کند و یکی از این محصولات که جزو آخرین دستاوردهای فناورانه این حوزه است، دستگاه کارت‌خوان سیار جیبی یا همان (MPOS) است که به نظر می‌رسد میدان رقابت بعدی شرکت‌های پرداختی در دنیا و مخصوصاً شرکت‌های PSP در ایران باشد.

موبایل پوز، امکان پرداخت را برای مردم از طریق کارت‌های عضو شتاب در درب منزل، خریدهای خیابانی و پرداخت کرایه تاکسی به راحتی از طریق دستگاه‌های تلفن همراه امکان پذیر می‌سازد.

دریافت کارتخوان سیار موبایلی

دریافت کارتخوان سیار موبایلی

نحوه کارکرد دستگاه کارت‌خوان موبایلی (MPOS)

این کارت‌خوان از نظر کارایی همانند کارت‌خوان‌های فروشگاهی بوده و تمامی کارت‌های بانکی کشور را پشتیبانی می‌کند و همه امکانات یک کارت‌خوان فروشگاهی را نظیر، خرید، شارژ موبایل، پرداخت قبض، مانده حساب و … در خود دارد.
این دستگاه کارت‌خوان موبایلی اولین پایانه فروش جیبی می‌باشد که در ایران پس از گذراندن آزمون‌های متعدد، موفق به اخذ مجوز از سیستم شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) گردیده است و قابلیت اتصال به همه حساب‌های بانکی کشور را دارا می‌باشد. همچنین به دلیل استفاده از بستر دیتا در هر نقطه از ایران قابل استفاده است.

فرآیند پرداخت توسط این گونه از پوزهای سیار، بسیار ساده بوده و تنها کافیست آن‌ها را با استفاده از اتصال بلوتوث به گوشی هوشمندتان متصل کنید. پس از کشیده شدن کارت بر روی درگاه کارتخوان دستگاه، اطلاعات پرداخت بلافاصله بر روی صفحه نمایش گوشی نمایان می‌گردد. بعد از اینکه تراکنش به صورت موفق صورت گرفت، فاکتور مرتبط با آن به تلفن پذیرنده و مشتری ارسال می‌گردد.

زیبال ارائه دهنده دستگاه کارتخوان سیار موبایلی (MPOS)

زیبال برای پوشش همه جانبه سرویس‌های پرداختی برای مشتریان خود دستگاه کارتخوان سیار جیبی را نیز به محصولات قابل عرضه خود افزود.

مزیت‌های دستگاه کارت‌خوان سیار موبایلی (MPOS)

 • راحتی در حمل و نقل
 • قیمت ارزان
 • مدیریت حساب
 • رابط کاربری بهتر
 • سیستم عامل انعطاف پذیر

برای آشنایی بیشتر با نحوه کار دستگاه‌های کارت خوان، اطلاع از سرویس‌های گزارش گیری و استفاده از قابلیت Sandbox زیبال تنها کافیست ثبت نام کنید.

 

لطفا زیبال را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: